Ścianka działowa – tradycyjnie solidnie

Wszyscy lubimy przestronne mieszkania. Jedna przestrzeń, duża powierzchnia, różne funkcje. Każda z funkcji dostępna jest od razu.

Ten sposób aranżacji przestrzeni jest jednak praktyczny głównie dla pojedynczych użytkowników mieszkania. Jeśli ich liczba przekracza dwoje, trzeba myśleć o wydzieleniu funkcji. Do tego służą ścianki działowe.

Ścianki działowe mogą nie wymagać pozwolenia na budowę, jednak ich ciężar nie może naruszać konstrukcji budynku. Trzeba o tym pomyśleć już na etapie planowania – z czego wykonany jest strop, na którym ma stanąć ścianka działowa, jak przebiega zbrojenie lub belki stropu. Odpowiedzi na te pytania określają, w jakiej technologii wykonać ściankę.

Jaki mamy wybór? Ściankę działową można wykonać w technologii tradycyjnej czyli murowanej albo w technologii lekkiej czyli szkieletowej. Każda z tych możliwości ma swoją specyfikę i swoje zalety. Każda też wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Technologia tradycyjna dostępna jest wszędzie tam, gdzie ścianka działowa może stanąć na stropie żelbetowym lub tzw. gęstożebrowym. Obie technologie stropu to również technologie tradycyjne. Ścianka może więc zostać wymurowana na przykład z cegły. To rozwiązanie daje bardzo mocną konstrukcję ścianki, którą jeszcze dodatkowo można wzmocnić na etapie jej wykonania. Na mocnej ściance działowej można nawet zawiesić szafki kuchenne i to w dowolnym miejscu.

Ograniczeniem tego sposobu budowy ścianki jest wspomniana technologia stropu, ale również to, czy mieszkanie jest aktualnie używane. Budowa ścianki działowej w technologii tradycyjnej to tradycyjna budowa – cegły, zaprawa, tynk, wilgoć w powietrzu. Co najmniej miesiąc z głowy. Również ewentualny późniejszy demontaż takiej ścianki to w użytkowanym mieszkaniu duży problem. Dlatego tę technologię lepiej wybrać, jeśli ścianka ma zostać na wiele lat.

  • bardzo mocna i sztywna konstrukcja
  • zdolność do przenoszenia dużych obciążeń