Ścianka działowa – lekko i przyjemnie

Ścianka działowa to przegroda, która ma za zadanie wydzielić pewne funkcje mieszkania. Dzięki niej w jednym pomieszczeniu może spać dziecko, a w drugim można czytać książkę.

Najszybsza w wykonaniu jest lekka ścianka szkieletowa. Można ją postawić na dowolnym stropie nawet na istniejącym wykończeniu powierzchni podłogi. Konstrukcję ścianki wykonuje się z lekkich profili stalowych lub belek drewnianych i mocuje do podłogi oraz stropu. Po obu stronach konstrukcji mocuje się płyty gipsowo-kartonowe lub inne w zależności od projektu. Ostateczne wykończenie podobnie jak w przypadku ścianki murowanej to dowolny wybór z tym jednak zastrzeżeniem, że do materiałów ciężkich, takich jak okładzina z cegły klinkierowej ściankę lekką należy dodatkowo wzmocnić.

Ścianki szkieletowe muszą być dodatkowo izolowane akustycznie wewnątrz. Pomiędzy elementami konstrukcji zakłada się płyty z wełny mineralnej o dodatkowych własnościach akustycznych. Inaczej nic nie stanie na drodze dźwięku z jednego pomieszczenia do drugiego.

 

 

Ograniczeniem technologii lekkiej jest jej mniejsza sztywność i wytrzymałość na ewentualne ciężkie elementy, które miałyby zostać na niej zawieszone. Ich obecność na ściance szkieletowej musi być bardzo dokładnie przemyślana przed rozpoczęciem montażu ścianki. Kiedy konstrukcja szkieletu zostanie wykonana, nie będzie już możliwości zmiany. Również samo zawieszanie ciężkich elementów na takiej ściance musi być przeprowadzone z dużą dokładnością, żeby obciążenie na pewno było przenoszone przez konstrukcję, i ciężkie elementy nie zostały przykręcone do płyty gipsowo-kartonowej. Nie trudno sobie wyobrazić jakie mogłyby być skutki takiej pomyłki.

Zalety ścianek lekkich przewyższają problemy i ta technologia jest szeroko stosowana w budynkach nowych jak i przy remontach. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia ze stropami drewnianymi w budynkach sprzed lat.

  • możliwość stosowania na dowolnym stropie
  • szybkie i bardziej suche wykonanie