Poddasze – jak wybrać kierunek cz. 1

Lokalizacja budynku w pierzei ulicy biegnącej z południa na północ daje pomieszczenia otwarte w kierunkach na wschód i na zachód. Docenią je osoby lubiące poranne słońce, które w lecie budzi ich już od 4 rano. W tak ustawionym budynku dzień jest długi i wcześnie się zaczyna. Promienie słońca przynoszą ze sobą dużo ciepła. W miesiącach letnich w pomieszczeniach od wschodu można wręcz odczuwać jego nadmiar. Pomieszczenia te muszą więc mieć bardzo dobrze przemyślaną wielkość okien i dobrą ich izolację termiczną – przesłony, którymi można regulować ilość ciepła wpadającą do pomieszczeń.

Okna połaciowe instalowane na wschodnich połaciach dachu ograniczają ilość ciepła wpadającą do pomieszczeń o świcie. Słońce świeci niemal poziomo tuż nad horyzontem i okno w ukosie dachu wpuszcza do pomieszczenia tylko część ciepła. Jednak w miarę upływu czasu, kiedy słońce podnosi się nad horyzont, nadmiar wschodniego słońca może stanowić problem. Ilość energii słonecznej w pomieszczeniu dobrze jest przemyśleć już na etapie projektu, nie decydując się na montaż dużych okien połaciowych po stronie wschodniej budynku.

 

 

Jeśli okna znajdują się w jaskółkach, można pomyśleć o montażu okiennic, żaluzji zewnętrznych lub rolet. Każde z tych rozwiązań zatrzymuje nadmiar ciepła poza oknem i przestrzenią pomieszczenia.

Poddasze w kamienicy ustawionej w linii wschód – zachód może dać ciekawe widoki niezależnie od pory dnia. Kiedy słońce świeci od wschodu, część miasta po zachodniej stronie jest dobrze naświetlona, w południe obie strony świata oświetlone są jednakowo, a wieczorem, jeśli jest coś ciekawego za oknem po wschodniej stronie, będzie wyglądać bardzo malowniczo.