Poddasze w kamienicy

Poddasze ma swój wyjątkowy klimat. Podobnie jak kominek budzi skojarzenia z własnym, rodzinnym, ciepłym domem. Poddasze to zaciszne miejsce z dala od codziennego zgiełku. Jednak mimo, że poddasze kojarzy się z domem za miastem, można je mieć również mieszkając w centrum. W miastach większość kamienic przykryta jest dwuspadowym dachem, więc ich ostatnia kondygnacja to właśnie poddasze.

Wymiar kondygnacji kamienicy sprawia, że poddasze to powierzchnia o wielkości kilku mieszkań. Tak duża powierzchnia przykryta dachem daje przestrzeń, która zamyka w sobie wysokość co najmniej dwóch kondygnacji. Decydując się na remont poddasza kamienicy, możemy więc dostać mieszkanie z antresolą albo dwa oddzielne poziomy połączone wewnętrznymi schodami.

 

 

Jak dobrze przygotować poddasze, żeby można było w nim przyjemnie mieszkać? Duże ukośne połacie dachu ustawione w różny sposób względem słońca pracują w trudniejszych warunkach niż ściany budynku. Szczególnym tematem wykończenia poddasza są więc ocieplenie i zabezpieczenie przeciwwilgociowe. Muszą być one zrobione razem z remontem i konserwacją więźby oraz położeniem nowej powierzchni dachu. Jakość tych prac będzie wpływać na komfort mieszkańców przez następne kilkadziesiąt lat.

W zależności od ustawienia kamienicy względem stron świata, poddasza mają różne cechy, które wpływają na życie mieszkańców. Lokalizacja budynku w pierzei ulicy biegnącej z południa na północ daje pomieszczenia otwarte w kierunkach na wschód i na zachód. Budynki usytuowane przy ulicach biegnących ze wschodu na zachód dają pomieszczenia otwarte na południe i na północ. Te zależności wynikające z ustawienia budynków mają później znaczenie w długoletnim użytkowaniu poddasza.