Płytki na tarasie – jak zrobić je trwale?

Taras jest jak dach. Jego powierzchnia to pierwsza linia obrony domu przed zimą i niepogodą. Płaska powierzchnia przez wiele miesięcy musi odpierać ataki deszczu, śniegu i mrozu. To niełatwe zadanie.

Wykonanie tarasu w technologii tradycyjnej, który pracowałby prawidłowo wyłącznie w warunkach deszczu lub chroniłby tylko przed śniegiem, nie stanowi problemu. Praca w stałych warunkach i w stałym zakresie temperatur daje długotrwałe poprawne działanie zastosowanych materiałów. W naszych warunkach klimatycznych jest jednak o wiele trudniej.

Kluczowym elementem trwałości tarasu wykończonego płytkami ceramicznymi jest czas wykonania ostatnich prac – wykończenia warstwy wierzchniej. Prace muszą zostać wykonane w takim czasie, aby materiały użyte do klejenia płytek zdążyły związać w odpowiedniej temperaturze i aby woda zdążyła związać się w materiale. Klejenie płytek w innych warunkach obarczone jest ryzykiem. Może się zdarzyć, że te powolne procesy nie zdążą zajść przed zimowymi spadkami temperatur.

 

 

Właściwy dobór materiału płytek i ich koloru pomaga przedłużyć trwałość powierzchni tarasu. Kolor i faktura powierzchni to nie tylko estetyka powierzchni tarasu. Ciemne płytki bardzo dobrze wyglądają na tarasie, ale trzeba pamiętać, że w lecie będą się bardzo nagrzewać. Na tarasach od strony południowej słońce w lecie potrafi nagrzać taras do temperatury ponad 60 stopni. Jeśli zimą temperatura spadnie do 20 stopni poniżej zera, całkowita amplituda temperatury powierzchni tarasu może wynieść aż 80 stopni. To bardzo trudny test dla materiałów wykończeniowych tarasu.

Zaletą tarasu w technologii tradycyjnej jest jego umiarkowana grubość. W porównaniu do tarasu w technologii dachu odwróconego zabiera mniej miejsca, biorąc pod uwagę przekrój pionowy. Łączna grubość warstw jest mniejsza – nie ma w niej warstwy drenażowej i przestrzeni wyrównującej poziom. Stosowanie tej technologii można więc rozważać w niektórych budynkach remontowanych, gdzie nie jest możliwe podniesienie poziomu tarasu.

  • proste rozwiązanie
  • mała grubość warstw tarasu