Okna w kamienicach – dawna świetność

Okna w kamienicach

Kamienice to XIX-wieczne budynki wielorodzinne. Różnią się od tego, co dziś rozumiemy pod tą nazwą. Dawne elewacje były starannie projektowane. Zajmowali się tym architekci, którzy oprócz tego właśnie udziału w procesie budowy kamienicy, nie byli obciążeni innymi sprawami. Architekci projektowali architekturę, a funkcję, układ pomieszczeń, materiały i technikę wykonania opracowywali technicy budowlani. Każdy w tym złożonym procesie budowy miał swoje zadanie i miał na to czas. Zadania i zakresy odpowiedzialności były dobrze rozdzielone i wyspecjalizowane.

Po tamtych mistrzach pozostały malownicze pierzeje ulic w starszych częściach miast, które złożoną strukturą elewacji, skalą dopasowaną do człowieka i detalem w architekturze wzbogacają dawne dzielnice.

Ważną częścią elewacji kamienicy z tamtego okresu są okna. Dzisiaj do budynku wstawia się okna, których główną cechą są wymiary a i b oraz mieszczący się w odpowiedniej normie współczynnik oporu cieplnego.

 

 

Przy remoncie dawnej kamienicy liczy się jednak coś więcej niż tylko technika budowlana. Okna kamienic mają bardziej złożone podziały niż większość współcześnie stosowanych okien. Zawsze nawiązują one do innych elementów na złożonym rysunku elewacji. Okna pierwszego piętra są najczęściej bardzo okazałe. To właśnie na piętrze kamienicy mieszkali jej właściciele. Okna pomieszczeń znajdujących się wyżej wyglądają zwykle prościej. Wystawy sklepów i usług na parterze dopełniają całości.

Remont kamienicy to odtwarzanie jej dawnej świetności. Dzisiaj jednak nie musimy poprzestawać na dawnym poziomie wykonania prac. Mając do dyspozycji nowoczesne materiały, możemy zrobić więcej – doprowadzić stan techniczny budynku na wyższy poziom. Gotowa kamienica to dawna architektura i nowoczesna technologia.