Ocieplenie – czy działa tylko pół roku?

Izolacja termiczna kojarzy się zwykle z ociepleniem budynku. I rzeczywiście ochrona przed niskimi temperaturami to główne zadanie izolacji termicznej. Jednak ta warstwa ściany czy dachu ma jeszcze drugie znaczenie.

Latem wysokie temperatury bardzo szybko nagrzewają pomieszczenia. Ciepło dość szybko przenika do wnętrza. Duże powierzchnie okien potrafią przenieść energię cieplną do środka budynku w ciągu kilku godzin słonecznego dnia. Budynek nagrzewa się jeszcze w inny sposób. Temperatura zewnętrzna i ciepło słoneczne nagrzewa mury ścian.

Materiały, z których wznosi się budynki, potrafią gromadzić ciepło. Mówi się, że mają dużą akumulacyjność cieplną. Jeśli latem zostaną nagrzane, niełatwo je schłodzić, kiedy zimą zostaną wychłodzone – trudno je nagrzać.

 

 

Izolacja termiczna, zwana zwykle ociepleniem, działa przez cały rok. W zimie jak ciepła kurtka zatrzymuje ciepło w budynku, latem jest barierą dla gorąca i pomaga utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę odczuwalnie niższą niż na jest zewnątrz.

Izolacja termiczna to wymierna korzyść finansowa. Ogrzewanie pomieszczeń zimą coraz więcej kosztuje. Ten koszt można łatwo zmniejszyć o połowę, ocieplając budynek. Podobnie latem – jeśli pomieszczenia wymagają klimatyzacji, koszt ten można zredukować, jeśli budynek ma izolację termiczną. Suche i przyjemne wnętrza to oprócz oszczędności finansowych dodatkowa korzyść, płynąca z dobrej izolacji termicznej budynku.

  • stabilniejsze warunki temperaturowe w pomieszczeniach
  • duże oszczędności finansowe